Ako vybrať kanvicu na varenie vody

Kanvica na varenie vody je nevyhnutným základom každej kuchyne. Napriek tomu, že sa dnes rozmáhajú predovšetkým rýchlovarné prístroje do zásuvky, klasická kanvica na sporák alebo indukciu dokáže vodu pripraviť lacnejšie a šetrnejšie k prírode. Zároveň ide o štýlový doplnok, s ktorým je aj obyčajné nalievanie šálky čaju hotovým zážitkom.

Kanvica na varenie vody je nevyhnutným základom každej kuchyne. Napriek tomu, že sa dnes rozmáhajú predovšetkým rýchlovarné prístroje do zásuvky, klasická kanvica na sporák alebo indukciu dokáže vodu pripraviť lacnejšie a šetrnejšie k prírode. Zároveň ide o štýlový doplnok, s ktorým je aj obyčajné nalievanie šálky čaju hotovým zážitkom.

Doba čítania 3 min.
Klara, redakcia Heureka.sk

Najčastejšie otázky

Na čo kanvicu použijete?

Všeobecne platí, že kanvice sú prispôsobené na všetky nápoje, predsa len majú na starosti len var vody. Niektoré tvary hrdiel však môžu byť lepšie pri opatrnej príprave kávy, iné pre čaje, preto je vhodné si pred výberom premyslieť, na čo vlastne kanvicu použijete najčastejšie.

Aká veľká je vaša domácnosť?

Od tejto zdanlivo drobnej otázky sa odvíja, aká veľká kanvica by sa vám mohla hodiť. Kanvice menšieho objemu sú vhodné hlavne pre jednotlivcov a páry, väčšie potom pre početnejšie domácnosti alebo skutočných milovníkov horúcich nápojov. Rozmernejšie modely sa hodia aj do kancelárií alebo kaviarní, pokiaľ dávate prednosť tradícii pred rýchlosťou.

Základné parametre

Objem

Objem vám jednoducho prezradí, koľko vody v kanvici uvaríte naraz. Najmenšie kanvičky pojmú menej ako 2 l, v drvivej väčšine prípadov však aspoň 1 liter vody. Štandardný objem klasických kanvíc je okolo 2–2,8 l vody. To vystačí na niekoľko šálok kávy/čaju alebo ako dobrý základ pre ďalšie varenie, ak vodu privádzate do varu inde ako v hrnci. Luxusom sú potom najobjemnejšie modely s viac ako 3 l vody, ktoré poslúžia hlavne vo veľkých domácnostiach a pri častých návštevách.

Výrobný materiál

Dnešné kanvice na indukciu sú najčastejšie vyrobené z nerezovej ocele, pri ktorej platí, že ide o odolný materiál s dlhou životnosťou, ktorý navyše dobre vyzerá. Len treba dávať pozor, aby bola kvalitná. Milovníkov retra určite potešia smaltované kanvice, preslávené svojou výdržou. Keď však dôjde k vnútornému poškodeniu, je lepšie ich nepoužívať kvôli možnému zmiešaniu železa s vodou. Dobrou alternatívou sú aj kanvice kombinácia nerezu s plastom alebo keramické, ktoré zaujmú neobvyklým dizajnom v spojení s ratanovými ušami.

Najdôležitejšie funkcie

  • Indukcia – možnosť variť vodu na indukčnej doske

  • Píšťalka pre signalizáciu varu – klasické oznámenie teploty vody

  • Bezpečnostná rukoväť – pre ľahký úchop

  • Vhodnosť do umývačky – niektoré kanvice je možné umiestniť do umývačky

Aj kanvica môže rozjasniť vašu kuchyňu.

Tipy na prípravu vody na kávu alebo čaj

Odkiaľ pochádza vaša voda? Varíte balenú, alebo klasickú kohútikovú? Veľa ľudí o vode príliš nepremýšľa a zaujíma sa skôr o výber zdanlivo dôležitejších prísad (kávové zrná, druhy čajov). Kvalita vody však môže zásadne ovplyvniť chuť, vôňu a konzistenciu výsledného nápoja. Pre tie najlepšie výsledky sa stačí riadiť týmito radami:

  • Varte dojčenskú alebo filtrovanú vodu – voda priamo z kohútika obsahuje dôležité, avšak tu nadbytočné látky (obvykle železo a vápnik), ktoré sa prečistia filtráciou. Voda sa zbaví zápachu a v mnohých prípadoch aj lepšie chutí.

  • Sledujte chemické vlastnosti vody – úplne zásadné sú pre chuť vody hodnoty pH a tvrdosť. Hodnota pH by sa mala ideálne pohybovať okolo 7 a celková tvrdosť okolo 100-150 ppm (častíc rozpustených vo vode).

  • Vyhnite sa minerálnej vode – hoci vidina použitia minerálnej vody na tvorbu „zdravšieho“ variantu čaju alebo kávy znie lákavo, v praxi jej využitie nefunguje. Minerálne látky môžu spôsobiť kovovú pachuť alebo plochosť.

Príslušenstvo